• mi

Priprema studenata stomatologije za neovisnu praksu: pregled pristupa i trendova u poučavanju kliničkih vještina studentima preddiplomskog studija u Velikoj Britaniji i Irskoj

Hvala vam što ste posjetili prirodu.com. Verzija preglednika koji koristite ima ograničenu CSS podršku. Za najbolje rezultate, preporučujemo vam da koristite noviju verziju svog preglednika (ili onemogućite način kompatibilnosti u Internet Exploreru). U međuvremenu, kako bismo osigurali stalnu podršku, prikazujemo web mjesto bez stila ili JavaScript.
Uvod Upravna tijela stomatološke industrije u Velikoj Britaniji i Irskoj zahtijevaju da se stomatolozi kvalificiraju i imaju znanje, vještine i atribute kako bi im omogućili sigurno praksu bez nadzora. Načini na kojima stomatološke škole ostvaruju taj cilj mogu se razlikovati i izmijeniti kao odgovor na promjene u očekivanjima upravljačkih tijela i izazova u obrazovnom okruženju. Stoga je važno utvrditi koje metode dobro funkcioniraju i širiti najbolje prakse opisane u literaturi.
Ciljevi za korištenje pregleda opsega za prepoznavanje metoda za podučavanje kliničkih stomatoloških vještina iz objavljene literature, uključujući inovacije, motivaciju za promjene i čimbenike koji utječu na kvalitetu i kvalitetu poučavanja.
Metode. Metoda pregleda Scoping korištena je za odabir i analizu 57 članaka objavljenih između 2008. i 2018. godine.
Rezultati. Razvoj informatičke tehnologije i razvoj okruženja za virtualno učenje olakšali su inovaciju u podučavanju i promicanju neovisnog i autonomnog učenja. Predklinička praktična obuka provodi se u laboratorijima kliničke tehnologije pomoću manekenki, a neke stomatološke škole također koriste simulatore virtualne stvarnosti. Kliničko iskustvo prvenstveno se stječe u multidisciplinarnim klinikama i centrima za mobilne treninge. Nedovoljan broj prikladnih bolesnika, povećani broj studenata i smanjenje fakulteta, zabilježeno je da rezultira smanjenim kliničkim iskustvom s nekim modalitetima liječenja.
Zaključak Trenutna obuka kliničke stomatološke vještine proizvodi nove diplomirane studente s dobrim teorijskim znanjem, pripremljenim i sigurnim u osnovnim kliničkim vještinama, ali nedostaje iskustva u složenoj skrbi, što može rezultirati smanjenom spremnosti za samostalno vježbanje.
Oslanja se na literaturu i pokazuje utjecaj navedenih inovacija na učinkovitost i provedbu poučavanja stomatoloških kliničkih vještina u različitim kliničkim disciplinama.
Dionici su utvrdili brojne zabrinutosti u odnosu na specifična klinička područja u kojima je zabilježen rizik od nedovoljne pripreme za neovisnu praksu.
Korisno za one koji su uključeni u razvoj nastavnih metoda na dodiplomskoj razini, kao i za one koji su uključeni u sučelje između dodiplomskog i osnovnog usavršavanja.
Stomatološke škole moraju pružiti maturantima vještine i znanje koje će im omogućiti da prakticiraju kompetentno, suosjećajno i neovisno bez nadzora, kako je opisano u odjeljku "Priprema za praksu". 1
Irsko stomatološko vijeće ima kodeks prakse koji utvrđuje svoja očekivanja u brojnim kliničkim područjima. 2,3,4,5
Iako su rezultati preddiplomskog programa u svakoj jurisdikciji jasno definirani, svaka stomatološka škola ima pravo razvijati vlastiti kurikulum. Ključni elementi su podučavanje osnovne teorije, sigurna praksa osnovnih kirurških vještina prije kontakta s pacijentima i usvajanje vještina pacijenata pod nadzorom.
Najnoviji maturanti u Velikoj Britaniji ulaze u jednogodišnji program pod nazivom Zaklada za osnivanje, a financira Nacionalna zdravstvena služba, gdje rade u odabranoj školi pod nadzorom takozvanog šefa obrazovanja (ranije NHS osnovni trener za obrazovanje pacijenata u Praksa primarne njege). pomoć). . Sudionici pohađaju najmanje 30 potrebnih dana studija u lokalnoj diplomskoj školi radi strukturirane dodatne obuke. Tečaj je razvilo Vijeće dekana i direktori postdiplomske stomatologije u Velikoj Britaniji. 6 Zadovoljavajući završetak ovog tečaja potreban je prije nego što stomatolog može podnijeti zahtjev za broj izvođača i započeti GP praksu ili se pridružiti bolničkoj službi sljedeće godine.
U Irskoj, novo diplomirani stomatolozi mogu ući u opću praksu (GP) ili bolničke položaje bez daljnjeg usavršavanja.
Cilj ovog istraživačkog projekta bio je provesti pregled literature o opsegu kako bi istražio i mapirao raspon pristupa podučavanju kliničkih stomatoloških vještina na dodiplomskoj razini u Velikoj Britaniji i irskim stomatološkim školama kako bi se utvrdilo jesu li i zašto su se pojavili novi pristupi nastave. Je li se učiteljsko okruženje promijenilo, percepcija nastave fakulteta i studenata i kako dobro podučavanje priprema studente za život u stomatološkoj praksi.
Ciljevi gore navedene studije prikladni su za metodu istraživanja ankete. Pregled opsega idealan je alat za određivanje opsega ili opsega literature o određenoj temi i koristi se za pružanje pregleda prirode i količine dostupnih znanstvenih dokaza. Na taj se način mogu prepoznati nedostatke u znanju i na taj način sugerirati teme za sustavni pregled.
Metodologija ovog pregleda slijedila je okvir koji su opisali Arksey i O'Malley 7, a rafinirali Levack i sur. 8 Okvir se sastoji od šestostupanjskog okvira namijenjen vođenju istraživača kroz svaki korak postupka pregleda.
Stoga je ovaj pregled obuka uključivao pet koraka: definiranje istraživačkog pitanja (korak 1); Identificiranje relevantnih studija (korak 2); Predstavite rezultate (korak 5). Šesta faza - pregovori - izostavljena je. Dok je Lelaz i sur. 8 Razmotrite ovo važan korak u pristupu pregledu opsega, jer pregled dionika povećava strogost studije, Arksey i sur. 7 Razmotrite ovaj korak neobavezni.
Istraživačka pitanja određuju se na temelju ciljeva pregleda, koji su ispitati što je prikazano u literaturi:
Percepcija dionika (učenika, kliničkog fakulteta, pacijenata) o njihovom iskustvu podučavanja kliničkih vještina u stomatološkoj školi i njihovim pripremama za praksu.
Medline All baza podataka pretražena je pomoću OVID platforme za identificiranje prvih članaka. Ovo pilot pretraživanje pružilo je ključne riječi korištene u narednim pretraživanjima. Pretražite baze podataka Wiley i Eric (EBSCO Platform) koristeći ključne riječi "Obuka stomatološke obrazovanja i obuku kliničkih vještina" ili "Obuka kliničkih vještina". Pretražite u časopisu časopis za stomatologiju u Velikoj Britaniji pomoću ključnih riječi „Obuka stomatološke obrazovanja i kliničke vještine“ ili „Razvoj kliničkih vještina“ i Europski časopis za stomatološku edukaciju.
Protokol za odabir osmišljen je kako bi osigurao da je odabir članaka bio dosljedan i sadržavao je informacije za koje se očekuje da odgovori na istraživačko pitanje (tablica 1). Provjerite referentni popis odabranog članka za ostale relevantne članke. Prisma dijagram na slici 1 sažima rezultate postupka odabira.
Dijagrami podataka stvoreni su tako da odražavaju ključne značajke i nalazi koji se očekuju da će biti predstavljeni u odabranim značajkama članka. 7 Pregledani su puni tekstovi odabranih članaka kako bi se identificirali teme.
Za uključivanje u pregled literature odabrano je ukupno 57 članaka koji su ispunili kriterije navedene u protokolu odabira. Popis je predviđen u mrežnim dodatnim informacijama.
Ovi su članci rezultat rada grupe istraživača iz 11 stomatoloških škola (61% stomatoloških škola u Velikoj Britaniji i Irskoj) (Sl. 2).
57 članaka koji su ispunili kriterije za uključivanje za pregled ispitali su različite aspekte podučavanja kliničkih stomatoloških vještina u različitim kliničkim disciplinama. Kroz analizu sadržaja članaka, svaki je članak grupiran u odgovarajuću kliničku disciplinu. U nekim su se slučajevima članci usredotočili na podučavanje kliničkih vještina unutar jedne kliničke discipline. Drugi su gledali kliničke stomatološke vještine ili specifične scenarije učenja koji se odnose na više kliničkih područja. Grupa nazvana "Ostali" predstavlja posljednju vrstu predmeta.
Članci koji su usredotočeni na podučavanje komunikacijskih vještina i razvijanje reflektirajuće prakse stavljeni su u grupu "mekih vještina". U mnogim stomatološkim školama učenici liječe odrasle pacijente u multidisciplinarnim klinikama koje se bave svim aspektima njihovog oralnog zdravlja. Grupa "sveobuhvatna skrb o pacijentima" odnosi se na članke koji opisuju inicijative za kliničku obrazovanje u tim okruženjima.
U pogledu kliničkih disciplina, raspodjela 57 članaka o pregledu prikazana je na slici 3.
Nakon analize podataka, pojavilo se pet ključnih tema, svaka s nekoliko podtema. Neki članci sadrže podatke o više tema, poput informacija o podučavanju teorijskih koncepata i metoda za podučavanje praktičnih kliničkih vještina. Teme mišljenja prvenstveno se temelje na istraživanjima temeljenim na upitnicima koja odražavaju stavove šefova odjela, istraživača, pacijenata i drugih dionika. Osim toga, tema mišljenja pružila je važan "glas učenika" s izravnim citatima u 16 članaka koji predstavljaju mišljenja 2042 sudionika učenika (slika 4).
Unatoč značajnim razlikama u vremenu podučavanja u svim predmetima, postoji znatna dosljednost u pristupu podučavanju teorijskih koncepata. Prijavljeno je da su predavanja, seminari i treninzi održani u svim stomatološkim školama, a neki su prihvatili učenje temeljeno na problemima. Upotreba tehnologije za poboljšanje (potencijalno dosadnog) sadržaja putem audiovizualnih sredstava uobičajena je u tradicionalno predanim tečajevima.
Podučavanje su osigurali kliničko akademsko osoblje (stariji i mlađi), stručnjaci za opće prakse i specijalisti (npr. Radiolozi). Tiskani resursi uglavnom su zamijenjeni internetskim portalima putem kojih studenti mogu pristupiti resursima tečaja.
Sve pretkliničke obuke kliničkih vještina u stomatološkoj školi javljaju se u laboratoriju Phantom. Rotacijski instrumenti, ručni instrumenti i rendgenska oprema isti su kao i oni koji se koriste u klinici, tako da uz učenje vještina zubne kirurgije u simuliranom okruženju možete se upoznati s opremom, ergonomijom i sigurnošću pacijenata. Osnovne restaurativne vještine podučavaju se u prvoj i drugoj godini, a slijede endodontika, fiksna protekcija i oralna kirurgija u sljedećim godinama (treća do peta godina).
Demonstracije kliničkih vještina uživo u velikoj su mjeri zamijenjene video resursima koje pružaju okruženje za virtualno učenje stomatološke škole (VLES). Fakultet uključuje sveučilišne kliničke nastavnike i liječnike opće prakse. Nekoliko zubnih škola instaliralo je simulatore virtualne stvarnosti.
Obuka komunikacijskih vještina provodi se na osnovi radionice, koristeći kolege iz razreda i posebno predstavljene aktere kao simulirane pacijente za prakticiranje scenarija komunikacije prije kontakta s pacijentima, iako se video tehnologija koristi kako bi se pokazale najbolje prakse i omogućili studentima da procijene vlastite performanse.
Tijekom pretkliničke faze, studenti su izvadili zube iz Thielovih balzamiranih trupaca kako bi poboljšali realizam.
Većina stomatoloških škola osnovala je klinike za više specijalnosti u kojima su sve potrebe za liječenjem pacijenta zadovoljene u jednoj klinici, a ne mnogim klinikama za jednosobne, za koje mnogi autori vjeruju da je najbolji model prakse primarne njege.
Klinički nadzornici pružaju povratne informacije na temelju učinka učenika u kliničkim postupcima, a naknadno razmišljanje o ovoj povratnoj informaciji može voditi buduće učenje sličnih vještina.
Pojedinci zaduženi za ovaj "odjel" najvjerojatnije su stekli neku postdiplomsku obuku iz područja obrazovanja.
Za pouzdanost na kliničkoj razini zabilježeno je da je poboljšana korištenjem multidisciplinarnih klinika u stomatološkim školama i razvojem malih klinika za informiranje poznatih kao centri za informiranje. Programi informiranja sastavni su dio obrazovanja srednjoškolaca: Učenici u završnoj godini provode do 50% svog vremena u takvim klinikama. Uključene su specijalne klinike, stomatološke klinike NHS zajednice i GP položaji. Zubni nadzornici razlikuju se ovisno o vrsti lokacije, kao i vrsta kliničkog iskustva stečenog zbog razlika u populaciji pacijenata. Studenti su stekli iskustvo rada s drugim profesionalcima za zubnu skrb i stekli duboko razumijevanje interprofesionalnih putova. Tvrdene koristi uključuju veću i raznolikiju populaciju bolesnika u dostignućima u usporedbi sa školskim stomatološkim klinikama.
Radne stanice za virtualnu stvarnost razvijene su kao alternativa tradicionalnim uređajima Fantom Head za obuku pretkliničkih vještina u ograničenom broju stomatoloških škola. Studenti nose 3D naočale kako bi stvorili okruženje virtualne stvarnosti. Audiovizualni i slušni znakovi omogućuju operaterima objektivne i neposredne informacije o performansama. Studenti rade neovisno. Postoje različiti postupci izbora, od jednostavnih priprema za šupljine za početnike do pripreme krune i mostova za napredne studente. Navodi se da prednosti uključuju niže zahtjeve nadzora, koji potencijalno mogu poboljšati produktivnost i smanjiti troškove operativnih troškova u usporedbi s tradicionalnim tečajevima pod vodstvom nadzornika.
Simulator virtualne stvarnosti računala (CVRS) kombinira tradicionalne jedinice fantomske glave i hardver s infracrvenim kamerama i računalima kako bi stvorio trodimenzionalnu virtualnu stvarnost šupljine, prekrivajući pokušaje učenika s idealnim usavršavanjem na ekranu.
VR/haptički uređaji nadopunjuju se, a ne zamjenjuju tradicionalne metode, a studenti navodno preferiraju kombinaciju nadzora i povratnih informacija računala.
Većina stomatoloških škola koristi VLE kako bi učenicima omogućila pristup resursima i sudjelovanje u internetskim aktivnostima s različitim stupnjevima interaktivnosti, poput webinara, vodiča i predavanja. Navodi se da prednosti VLE -a uključuju veću fleksibilnost i neovisnost jer studenti mogu postaviti vlastiti tempo, vrijeme i mjesto učenja. Internetski resursi koje su stvorile same roditeljske stomatološke škole (kao i mnogi drugi izvori stvoreni na nacionalnoj i međunarodnoj razini) doveli su do globalizacije učenja. E-učenje se često kombinira s tradicionalnim učenjem licem u lice (kombinirano učenje). Vjeruje se da je ovaj pristup učinkovitiji od bilo koje metode.
Neke stomatološke klinike pružaju prijenosna računala koja omogućuju studentima pristup VLE resursima tijekom liječenja.
Iskustvo davanja i primanja diplomatske kritike povećava angažman suradnika. Studenti su primijetili da razvijaju reflektirajuće i kritičke vještine.
Nepokorani grupni rad, gdje učenici provode vlastite radionice koristeći resurse koje je osigurala VLE Dental School, smatra se učinkovitim načinom razvoja vještina samoupravljanja i suradnje potrebne za neovisnu praksu.
Većina stomatoloških škola koristi portfelje (dokumenti o napretku rada) i elektroničke portfelje. Takav portfelj pruža formalni zapis o postignućima i iskustvu, produbljuje razumijevanje promišljanjem iskustva i izvrstan je način za razvoj profesionalizma i vještina samoprocjene.
Izvješćen je nedostatak odgovarajućih bolesnika koji će zadovoljiti potražnju za kliničkom stručnošću. Moguća objašnjenja uključuju nepouzdano pohađanje pacijenata, kronično bolesni pacijenti s malo ili nikakvih bolesti, neusklađenost pacijenta s liječenjem i nemogućnost dostizanja mjesta liječenja.
Klinike za probir i procjenu potiču se da povećaju dostupnost pacijenta. Nekoliko je članaka izazvalo zabrinutost da bi nedostatak kliničke primjene nekih tretmana mogao uzrokovati probleme kada pripravnici zaklade naiđu na takve tretmane u praksi.
Sve je veće oslanjanje na BDP i klinički fakultet sa skraćenim radnim vremenom unutar radne snage restorativne stomatološke prakse, pri čemu je uloga viših kliničkih fakulteta postala sve nadzornija i strateška odgovorna za određena područja sadržaja tečaja. Ukupno 16/57 (28%) članaka spomenuli su nedostatak kliničkog osoblja na razini nastave i liderstva.


Post Vrijeme: 29-2024 kolovoza